I resandefolkets fotspår, tabla i Angered, eldshow vid hällristningarna…
Nu släpps programmet för Planeta Festival 2026. Den 22 oktober – 1 november bjuder festivalen på 57 programpunkter med musik och dans från hela världen, i Göteborg och nio andra kommuner i Västra Götaland.
Hela programmet finns på planeta.se. Här är en handfull nedslag:
Invigning med ”The Prince of Tabla”. Torsdag 22 oktober på Kulturhuset Blå Stället i Angered, fri entré. Den indiske tablaspelaren Pranshu Chatur Lal möter svenska Moa Danielson på santoor. Därefter grioten Fanta Yayo från Guinea med band.
En osynliggjord musikhistoria. Konserten Fotspår (28 okt) utgår från ett fotografi av ett resandefölje, taget på Tånga hed i Vårgårda 1910.
Körmusik. I Borås får publiken möta en ny satsning, med människor och klanger från vitt skilda kulturer under Planeta Körfest (25 okt). Även i Alingsås blir det körsång i programmet Dona nobis pacem (24 okt).
Festivalen åker ut till seniorerna. Tolv Planeta Senior-konserter på mötesplatser i Borås, Trollhättan, Uddevalla, Lerum, Landvetter, Stenungsund och Göteborg, bland annat med fjolårets Planetapristagare Fredy Samuel Lundh.
Chilensk legend med ny grupp. Luis Le-Bert, frontmannen i Santiago del Nuevo Extremo som gjorde motstånd mot Pinochet genom musik, kommer hit med sin nya trio Tribu Le-Bert (30 okt).
Höstlov. Día de Muertos-tema på Världskulturmuseet med verkstäder hela veckan och after work-klubb med Liliana Zavala (28 okt). I Tanum firas Eldfesten på Vitlycke museum (30 okt).
Planeta Festival, dess program och existens, är inte begränsad till en eller en liten grupp av bokares tycke och smak. Festivalen skapas av eldsjälarna som väljer att delta i nätverket. Detta är det som får Planeta att snurra, det skapar en närhet, mångfald och förhoppningsvis en eller två överraskningar. Festivalen arrangeras med stöd av Västra Götalandsregionen, Göteborgs Stad och Folkuniversitetet och i samverkan med en rad arrangörer och lokaler.
